Webmoney İle Para Yatırma

Webmoney ile para yatırma online banka gibi işleyen bir sistemdir. Ayrıca kart sahibi olanlar bu sistem ile anlaşmalı olan kurumlardan internet üzerinden alışveriş yapabilmektedir. Üstelik 1988 yılında kurulmuştur ve uluslararası ödeme sistemi olarak işlemektedir. 40 milyondan fazla kullanıcı bulunan sistemin her geçen gün kullanıcı sayısı artmaktadır. Ama sistem kullanıcılara çeşitli hizmetler sunmaktadır. Hatta ödeme araçlarının kaydını tutmakta ve ödeme araçlarının dönüştürülmesini sağlamaktadır. Ayrıca anlaşmazlıkların çözülmesi, güvenli ticari işlemlerin yapılması ve finansman akışı gibi hizmetleri bulunmaktadır.

  Webmoney İle Para Yatırma

 Bu sistemi tercih eden her üye istediği miktarda ve Garantörde cüzdan oluşturma hakkına sahip olmaktadır. Sistem bir üyeye ait cüzdanlar tek bir depoda bir araya getirmektedir. Bu depo WMID adıyla bilinen özel bir kimlik numarasına sahip olmaktadır. Her üyenin gerekli kimlik bilgilerini paylaşma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu şekilde sistem üyeleri ile etkileşimini sürdürmektedir. Verilen bilgiler doğrulama işlemi ve kontrolden geçmektedir. Kontrolleri WM sertifikası olarak bilinen dağıtım servisi yapmaktadır. Sistem her üye için Ticari Seviye (Business Level) adı verilen bir parametre hesaplar. Bu parametre üyelerin birbiriyle olan varlık alışverişleri işlemlerine dayanmaktadır. Kredi kartı kullanmadan işlem yapabilme fırsatı yaratmaktadır. Size yapılması geren ödemeyi gün içinde 1 ile 2 saat arasında ulaştırmaktadır. Webmoney ile Coins satın alma seçeneğiniz bulunmaktadır. SMS onayı olmadan işlem yapmadığından güven vermektedir. Bu sistemi kullanırken seçtiğiniz cüzdan türüne göre para birimi bulundurma hakkınız olmaktadır. Sistemde kullanılan cüzdanlar ve para birimleri aşağıdaki gibi olmaktadır:

 E-Cüzdanı: WME — EURO

 Z-Cüzdanı: WMZ — ABD Doları

 U-Cüzdanı: WMU — Ukrayna Grivnası

 R-Cüzdanı: WMR — Rus Rublesi

 K-Cüzdanı: WMK — Kazak Tengesi

 B-Cüzdanı: WMB — Belarus Rublesi

 X-Cüzdanı: WMX — Bitcoin

 G-Cüzdanı: WMG — Gram Altın

 H-Cüzdanı: WMH — Bitcoin Cash

 L-Cüzdanı: WML — Litecoin

 V-Cüzdanı: WMV — Vietnam Dong’u

 Webmoney Nasıl Kayıt Almaktadır?

-Birinci adım olarak https://www.wmtransfer.com/tr/ adresinden kayıt linkine tıklamanız gerekmektedir.

-İkinci adımda istendiği şekilde telefon numaranızı yazmanız gelmektedir. Bu telefon numarası herhangi bir şekilde kullanılamaz hale gelir sistem sizden noter tasdikli belgeler istemektedir.

-Ardından kişisel bilgiler ve adres bilgilerini eksiksiz girmeniz gerekmektedir.

-E postanıza gelecek olan postayı aktive etmelisiniz.

-Cep telefonunuza gelecek olan kodu girmeniz gerekmektedir.

-Son olarak bir şifre belirlemelisiniz.

Hesabınız bu şekilde açılmaktadır. Bu işlemden sonra e-Num ya da 2FA ile hesabınızı korumaya almanız yararlı olmaktadır. Panel girişinde bir cüzdan açmanız gerekmektedir. En çok tercih edilen USD para birimi olduğundan WMZ almanızı önermekteyiz. Yani TL cüzdanı bu sistemde bulunmamaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra webmoney standart hesabınız oluşmaktadır.

 Webmoney Pasaport

 Hesabınız açıldıktan sonra ilk işlemlerde sınırlı hakkınız bulunmaktadır. ayrıca sitede WM pasaport çeşitleri yer almaktadır. Hesabınız ilk açıldığında Alias pasaportunuz bulunmaktadır. Üstelik ülkemizde para çekebilmeniz için üst düzey pasaport gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken belgeleriniz ve kimlik bilgilerinizle pasaportunuzu onaylatmaktır. Ama pasaportu onaylatmak için üyeler https://passport.wmtransfer.com/asp/WMCertify.asp linkini kullanmaktadır. Ardından yeşil renkte yazılmış olan ‘‘Applay for Webmoney Passport’’ butonu gelmektedir.

Site üyeleri bu butona tıklamakta ve gerekli yerleri doldurmaktadır. Ayrıca pasaportu olanlar pasaport bilgileri ile pasaportu olmayanlar ise ehliyet veya nüfus cüzdanındaki bilgilerle bu işlemi tamamlamaktadır. Eğer pasaport bulunmuyorsa üyeler, Date of expiry bölümündeki chat box‘ı inaktif hale getirerek devam etmektedir. Yani onay işleminin tamamlanması için kimliğinizin önlü arkalı fotoğrafını upload a new document bölümünden upload etmeniz gerekmektedir. Ama Webmoney’in resmi sitesinde ecopyaz ile para yatırma, çekme ve kayıt işlemleri için videolar yer almaktadır. Üstelik sitenin tasarımında güncellemeler olduğu için Türkçe olan bilgileri yarı İngilizce veya Rusça görme ihtimaliniz bulunmaktadır.